Jak wycenić nieruchomość? 6 sposobów, dzięki którym określisz cenę swojego mieszkania lub domu

Odpowiednia wycena nieruchomości jest jednym z kluczowych elementów potrzebnych w procesie sprzedaży. Na co dzień mało kto zastanawia się jednak nad tym ile warte jest jego mieszkanie lub dom. Warto więc zastosować jeden lub kilka poniższych sposobów, by uniknąć niespodzianek i kosztownych błędów.

1. Porównywanie cen ofertowych

Najczęściej wykorzystywanym przez właścicieli nieruchomości sposobem na oszacowanie wartości jest przystawianie swojej oferty do podobnych wystawionych na popularnych portalach. Z pozoru to dobry pomysł – są tam przecież zdjęcia, opisy i dokładne wartości. Należy jednak pamiętać, że kwoty podane w ogłoszeniach to tylko ceny ofertowe. Od nich zaczynają się rozmowy pomiędzy potencjalnym kupującym a sprzedającym. Często są one mocno zawyżone. W efekcie różnica pomiędzy cenami ofertowymi a transakcyjnymi w dużych miastach różni się przeciętnie o kilkanaście procent. Nie jest to więc najbardziej wiarygodne źródło informacji.

Poza tym na ostateczną wartość wpływ ma wiele innych czynników niż tylko lokalizacja i metraż. Mieszkanie w bloku na czwartym piętrze bez windy będzie warte mniej niż takie samo usytuowane na pierwszym. Warto więc poświęcić trochę czasu i wziąć pod uwagę nawet najmniejsze szczegóły jeśli decydujemy się na ustalanie ceny w ten sposób.

2. Korzystanie z wyceniarek internetowych

W internecie dostępnych jest wiele narzędzi, dzięki którym możesz poznać przybliżoną wartość rynkową. Są to mniej lub bardziej skomplikowane algorytmy, które po wpisaniu przez Ciebie określonych danych porównują je ze swoimi bazami cen i podają szacunkową kwotę sprzedaży. Korzystając jednak z tego sposobu musisz pamiętać, że nie są one darmowe, a informacje wprowadzane tam muszą być maksymalnie rzetelne. Wielu właścicieli z racji sentymentu lub braku wiedzy błędnie podaje wymagane parametry co może skutkować zawyżeniem wyceny.

3. Profesjonalny pośrednik będzie z Tobą szczery

W celu określenia przybliżonej ceny sprzedaży Twojej nieruchomości warto skorzystać z wiedzy lokalnego pośrednika. Dzięki doskonałej znajomości rynku oraz dostępu do dużej bazy aktualnych cen transakcyjnych bez problemu powinien podać Ci realną kwotę do uzyskania. Co ważne pomoże Ci on również znaleźć odpowiedniego nabywcę oraz bezpiecznie przeprowadzi za rękę przez cały skomplikowany proces transakcji, po wydanie nieruchomości włącznie. Nasi profesjonalni agenci dysponują bogatym zasobem wiedzy oraz doświadczenia. Jeśli chcesz osiągnąć najlepsze efekty sprzedaży swojej nieruchomości skontaktuj się z jednym z nich.

4. Operat szacunkowy od rzeczoznawcy

Jeśli dysponujesz bardzo nietypową nieruchomością, potrzebujesz wyceny na potrzeby kredytu lub chcesz określić wysokość podatku możesz potrzebować oficjalnego dokumentu sporządzonego przez osobę z uprawnieniami. Taką osobą jest rzeczoznawca majątkowy. Z dokładnością do kilku groszy określi on wartość Twojego majątku w oparciu o bazę cen transakcyjnych, swoje doświadczenie oraz specjalne algorytmy. Za swoją usługę pobiera oczywiście opłaty. Pełny operat szacunkowy to koszt od kilkuset złotych w górę w zależności od skali trudności i skomplikowania sprawy.

5. Spójrz na licytacje komornicze

Pożytecznym źródłem danych o cenach transakcyjnych mogą być komornicze obwieszczenia o licytacji nieruchomości. Można znaleźć w nich dokładne informacje o lokalizacji oraz kwocie oszacowanej przez rzeczoznawcę majątkowego. Niestety znalezienie w internecie tychże obwieszczeń nie należy do najłatwiejszych, a sama baza nie jest zbyt obszerna.

6. Podpowiedź od dewelopera

W Trójmieście i wielu innych dużych miastach powstaje obecnie multum nowych inwestycji deweloperskich. Jeśli posiadasz mieszkanie na jednej z nich lub na podobnym (w kontekście lokalizacji, lat budowy oraz standardu) osiedlu w okolicy możesz wykorzystać ceny proponowane przez inwestora. Aby tego dokonać należy wejść na stronę dewelopera, sprawdzić kwoty za które sprzedaje on mieszkania kupującym, oraz dodać kilka procent na poczet tego, że Twoje mieszkanie jest już wykończone. Nie jest to metoda doskonała, ani najbardziej wiarygodna. Wymaga dokonania analizy oraz jest zarezerwowana dla wąskiej grupy sprzedających. Aczkolwiek tak określona cena może sprawić, że Twoja nieruchomość będzie ciekawą alternatywą dla kupujących.

Łukasz Wydrowski

Published by Łukasz Wydrowski on 06.05.2021

Posted Under "Bez kategorii"