Jak szybko sprzedają się mieszkania?

To ile zajmie nam sprzedaż mieszkania zależy od wielu czynników, przede wszystkim przyjętej strategii. Z naszych analiz wynika, że przy sprzedaży bezpośredniej jest to 3-4 miesiące, przy udziale wielu biur nieruchomości to 2-3 miesiące, a gdy cały proces prowadzony jest profesjonalnie trwa to średnio 20-40 dni.

 

Głównym motorem dla popytu jest oczywiście cena. Osoby chcące samodzielnie prowadzić takie działania najczęściej nie mają dostępu do zaawansowanej wiedzy i narzędzi, stąd też ustawiają swoją cenę „na czuja”. W połączeniu z małymi nakładami na promocję oferty, konkurencją innych mieszkań, czy niskimi umiejętnościami sprzedażowymi oraz negocjacyjnymi skutkuje to długą i stresującą sprzedażą.

 

Powyższe czynniki są kluczowe, aby maksymalnie skrócić czas poszukiwania nabywcy. Najlepsze efekty można uzyskać w pierwszym miesiącu od wystawienia oferty. Zabawnym faktem jest to, że Ci, którzy wystawiają najdrożej ostatecznie sprzedają najtaniej.

 

Zdarzają się oczywiście oferty, które znikają w kilka dni. Często rozmawiamy z osobami, które z dumą mówią o tym jak w 3 dni sprzedały samodzielnie mieszkanie. Jednakże w 8 na 10 przypadków jest to transakcja poniżej wartości rynkowej, czyli ze stratą. Wiele z tych mieszkań ląduje później z powrotem na rynku wystawiane przez handlarzy.

 

Drugim typem szybko sprzedawanych nieruchomości to te, które od początku zostały przygotowane i wycenione przez profesjonalistę. Często udaje się znaleźć kupującego nawet zanim mieszkanie zostanie opublikowane na portalach. Pośrednicy korzystają w tym celu z systemów wymiany ofert. Przykładowo w Trójmieście mamy grupę „spod lady”, zrzeszającą ponad 900 agentów nieruchomości. Właściciele takich mieszkań uzyskują ceny nawet do 10% powyżej rynkowej wartości.

 

Czasami doskonale przygotowana oferta generuje takie zainteresowanie, że sprzedaje się powyżej kwoty widniejącej w ogłoszeniu. Jednakże, aby mieć taki komfort i negocjować w górę trzeba wpierw przyjąć odpowiednią strategię, mieć doświadczenie, wiedzę o tym jak sprzedawać oraz ile rynkowo warta jest nieruchomość. Po drugiej stronie barykady są osoby, które działają bez narzędzi i planu. Te po 3-ch miesiącach nieudanych prób, zdesperowane i zmęczone, obniżają oczekiwania oraz sprzedają pierwszej osobie, która rzuci jakąkolwiek propozycję.

Niestety, najczęściej tracą na tym nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

 

Niedbale przygotowana strategia sprzedaży nieruchomości może niestety skutkować przedłużającym się, stresującym procesem i ostatecznie niższą ceną niż rynkowa. Warto podejść do sprzedaży odpowiedzialnie już od momentu podjęcia decyzji o wystawieniu mieszkania. Jeśli szukasz sprawdzonego agenta sprawdź nas – polecane biuro nieruchomości w Gdańsku.

autor:

Łukasz Wydrowski

Published by Łukasz Wydrowski on 28.03.2022

Posted Under "Blog nieruchomości"