Poradniki Czytaj więcej

Nie taka cena straszna, jak ją malują – czyli prawda o cenach ofertowych i transakcyjnych

Blog nieruchomości Czytaj więcej

Sprzedaż nieruchomości. Bezpośrednio czy z biurem?

Blog nieruchomości Czytaj więcej

Rynek nieruchomości w 2022: podsumowanie i prognoza na 2023 rok

Blog nieruchomości Czytaj więcej

Czy warto teraz inwestować w nieruchomości?

Blog nieruchomości Czytaj więcej

Pomocna dłoń czy pocałunek śmierci? Jak tanie kredyty wpłyną na rynek nieruchomości. [KOMENTARZ]

Poradniki Czytaj więcej

10 kluczowych pytań do agenta nieruchomości przed podpisaniem umowy

Poradniki Czytaj więcej

Malowanie ścian – 6 błędów, które większość popełnia.

Poradniki Czytaj więcej

7 elementów skutecznej sprzedaży nieruchomości

Blog nieruchomości Czytaj więcej

Odrzucili 10-agentów i spełnili marzenia! Poznaj szokujący sekret tej niezwykłej sprzedaży!

Blog nieruchomości Czytaj więcej

Jak szybko sprzedają się mieszkania?

Poradniki Czytaj więcej

Zakup mieszkania na rynku wtórnym. Poznaj wady i zalety.

Poradniki Czytaj więcej

Czy pośrednik nieruchomości jest jeszcze potrzebny?

Poradniki Czytaj więcej

Czym jest stan deweloperski przy zakupie mieszkania?

Blog nieruchomości Czytaj więcej

Orłowo - luksusowa dzielnica Gdyni. 8 powodów, by tam zamieszkać.

Poradniki Czytaj więcej

Czym jest świadectwo charakterystyki energetycznej i dlaczego jest ważne przy sprzedaży nieruchomości?

Blog nieruchomości Czytaj więcej

Kto płaci agencji nieruchomości?

Blog nieruchomości Czytaj więcej

Czy samodzielna sprzedaż nieruchomości się opłaca?

Poradniki Czytaj więcej

Czy warto kupić mieszkanie na wynajem? 8 wskazówek dla początkujących inwestorów.

Blog nieruchomości Czytaj więcej

Jak stopy wpłyną na rynek nieruchomości?

Poradniki Czytaj więcej

Home staging - czym jest i jak może pomóc w sprzedaży lub wynajmie nieruchomości?

Blog nieruchomości Czytaj więcej

Rynek nieruchomości pod lupą: czy czeka nas rewolucja? [ANALIZA]

Blog nieruchomości Czytaj więcej

6 błędów - jak sprzedać mieszkanie, aby nie stracić?

Blog nieruchomości Czytaj więcej

"Nie ma miejsca na półśrodki." Agent Kwartału odsłania kulisy swojego sukcesu! Przeczytaj wyjątkowy wywiad.

cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper

Zakup mieszkania na rynku wtórnym. Poznaj wady i zalety.

Zakup mieszkania na rynku wtórnym

Zastanawiasz się nad zakupem mieszkania i nie wiesz, czy lepiej postawić na rynek pierwotny, czy może warto zainteresować się ofertami na rynku wtórnym? Spokojnie! Przeczytaj ten artykuł, a na pewno rozwiejemy Twoje wątpliwości. Dowiesz się o zaletach i wadach kupna mieszkania na rynku wtórnym. No to zaczynamy!

 

Zalety mieszkań na rynku wtórnym

Szybki czas realizacji

Największą zaletą mieszkań na rynku wtórnym jest to, że często są one od razu dostępne. Kiedy już znajdziesz swoje wymarzone mieszkanie, nie musisz czekać na zakończenie budowy, jak to bywa w przypadku mieszkań na rynku pierwotnym. Dzięki temu oszczędzasz czas i nerwy. Standardowo na wydanie mieszkania na rynku wtórnym czeka się od 7 do 60 dni. Średnio jest to miesiąc. To atrakcyjna perspektywa mając do porównania nawet roczny lub dwuletni okres oczekiwania na nowe mieszkanie od dewelopera.

 

Lokalizacja Mieszkania

Na rynku wtórnym często są położone w atrakcyjnych lokalizacjach, w centrum miasta lub blisko ważnych punktów komunikacyjnych. Oferty deweloperów w dużej mierze koncentrują się na dzielnicach sypialnianych lub w miejscowościach ościennych. Musisz pamiętać, że to właśnie lokalizacja w perspektywie czasu ma największy wpływ na nasze zadowolenie z posiadanej nieruchomości i decyduje o jej wartości. Jeśli szukasz mieszkania w Trójmieście i zależy Ci na dobrym skomunikowaniu, warto zwrócić się do biura nieruchomości w Gdyni lub agencji nieruchomości w Gdańsku, gdzie lokalni eksperci pomogą Ci znaleźć mieszkanie w dogodnej lokalizacji.

 

Duży wybór ofert

Kiedy rozważasz zakup mieszkania na rynku wtórnym, warto zwrócić uwagę na różnicę w ilości dostępnych ofert w porównaniu do rynku pierwotnego, gdzie oferta jest bardziej ograniczona. Deweloperzy zazwyczaj mają mniejszy wybór mieszkań w swoich inwestycjach, które są dostępne na sprzedaż. To sprawia, że poszukiwanie idealnego mieszkania może być bardziej czasochłonne i trudne.

 

W przypadku rynku wtórnego, masz do dyspozycji nie tylko różnorodność lokalizacji, ale także szeroki wybór odnośnie układu pomieszczeń, metrażu oraz standardu wykończenia. Znajdziesz tam zarówno mieszkania do remontu, jak i te gotowe do wprowadzenia, co pozwoli Ci na dostosowanie oferty do swojego budżetu i potrzeb. Daje Ci to większe pole do negocjacji. Dzięki temu możesz wybrać mieszkanie, które najlepiej pasuje do Twojego stylu życia i oczekiwań, nie będąc ograniczonym jedynie przez to, co proponuje dany deweloper.

 

Urok mieszkań z historią

Kupując mieszkanie na rynku wtórnym, masz szansę nabyć nieruchomość z duszą, np. w kamienicy z ciekawą historią czy architekturą. W Trójmieście nie brakuje zachwycających budynków, które znajdziesz w takich dzielnicach Gdańska, Gdyni i Sopotu jak m.in Śródmieście, Stare Miasto, Wrzeszcz, Oliwa, Orłowo, Kamienna Góra czy Sopot Dolny. Dla wielu osób taki wybór to nie tylko inwestycja, ale także realizacja marzeń o mieszkaniu w niepowtarzalnym miejscu.

 

Mieszkanie na sprzedaż Gdańsk Stare Miasto Szeroka biuro nieruchomości 2 pokoje okazja od zaraz

  • Widok na Stare Miasto w Gdańsku z okna zabytkowej kamienicy

Cena Mieszkania

Na rynku wtórnym mogą być tańsze niż te na rynku pierwotnym, zwłaszcza jeśli wymagają remontu. Jeśli nie boisz się wyzwań i masz ochotę na metamorfozę swojego nowego mieszkania, to może być świetna okazja, żeby zaoszczędzić na zakupie.

 

Możliwość negocjacji

Ceny mieszkań na rynku wtórnym zwykle dają większe pole do negocjacji w porównaniu z rynkiem pierwotnym. Taka elastyczność może prowadzić do korzystniejszych cen. Należy jednak pamiętać, że sprzedaż i zakup nieruchomości to zazwyczaj emocjonalne doświadczenie, a negocjacje wymagają pewnych umiejętności i wiedzy. W takich sytuacjach warto skorzystać z pomocy ekspertów, którzy posiadają doświadczenie w prowadzeniu negocjacji, aby uzyskać jak najlepsze warunki dla obu stron transakcji.

 

Wady mieszkań na rynku wtórnym

Stan techniczny mieszkania

Mieszkania na rynku wtórnym mogą często być w gorszym stanie technicznym niż te na rynku pierwotnym. Dlatego przed zakupem warto poświęcić czas i środki na staranną weryfikację nieruchomości, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Szczególną uwagę należy zwrócić na oferty od tzw. flipera, czyli osoby zajmującej się sprzedażą odświeżonych mieszkań. Choć większość flipperów rzetelnie podchodzi do tematu jakości swoich inwestycji, zdarzają się tacy, którzy w imię większego zysku, maskują poważne wady. Pamiętaj, że remont to również szansa na urządzenie mieszkania według własnych upodobań.

 

zakup mieszkania na rynku wtórnym do remontu

  • Mieszkania na rynku wtórnym często wymagają remontów

Wyższe koszty eksploatacji

Mieszkania w starszych budynkach mogą generować wyższe koszty eksploatacji związane z ogrzewaniem, utrzymaniem czy ewentualnymi naprawami. Przed zakupem warto sprawdzić, jakie są opłaty za media i czy budynek nie wymaga generalnego remontu.

 

Mniejsza liczba udogodnień w starszych budynkach

Mieszkania na rynku wtórnym często znajdują się w starszych budynkach, które mogą nie oferować takiej liczby udogodnień, jak nowoczesne osiedla. Brak hal garażowych, placów zabaw, wind, recepcji czy ochrony to tylko niektóre z elementów, które mogą różnić się w porównaniu z ofertą deweloperów. Choć nie zawsze są to kluczowe aspekty przy wyborze mieszkania, dla niektórych osób mogą stanowić istotną część komfortu życia.

 

Potrzeba adaptacji

Mieszkanie na rynku wtórnym może wymagać przeprowadzenia prac adaptacyjnych, takich jak np. wymiana okien czy zmiana układu pomieszczeń. Ponadto, w starszych budynkach może być konieczne zaktualizowanie instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej, grzewczej czy gazowej. Warto pamiętać, że tego rodzaju prace wiążą się z dodatkowymi kosztami oraz czasem, który należy uwzględnić podczas podejmowania decyzji o zakupie mieszkania.

 

Brak gwarancji dewelopera

Kiedy decydujesz się na zakup mieszkania na rynku wtórnym, musisz mieć na uwadze, że nie otrzymasz gwarancji od dewelopera, takiej jak ma to miejsce na rynku pierwotnym. Jedyne, na co możesz liczyć w przypadku mieszkań wtórnych, to rękojmia za wady ukryte, która jednak diametralnie różni się od gwarancji. Dlatego niezwykle ważne jest, aby przed zakupem dokładnie sprawdzić stan techniczny mieszkania, co może obejmować analizę instalacji wewnątrz lokalu oraz stan ścian, okien czy drzwi. Warto też skonsultować się z ekspertami.

 

Mniejsza elastyczność w kwestii wykończenia

Na rynku wtórnym wiele ofert sprzedaży mieszkań obejmuje lokale wykończone i urządzone według upodobań poprzednich właścicieli. Wkład w stan wnętrza oraz meble i sprzęty zazwyczaj są uwzględnione w cenie. Kupując takie mieszkanie, być może będziesz musiał pójść na pewne kompromisy względem swoich marzeń o idealnym wnętrzu. Warto jednak pamiętać, że dostosowanie mieszkania do własnych potrzeb i gustu jest często możliwe poprzez drobne, niezbyt kosztowne, zmiany jak np. pomalowanie ścian.

 

Podsumowanie

Kupno mieszkania na rynku wtórnym ma swoje zalety i wady. Jeśli cenisz szybki czas realizacji, atrakcyjną lokalizację i urok mieszkań z historią, może to być świetne rozwiązanie dla Ciebie. Pamiętaj jednak o potencjalnych wadach, takich jak czas i koszty potencjalnego remontu czy często wyższe koszty eksploatacji.

 

Warto skonsultować się z ekspertami reprezentującymi nasze biuro nieruchomości. Gdynia, Sopot i Gdańsk, to lokalizacje które znamy jak własną kieszeń. Pomożemy Ci znaleźć mieszkanie spełniające Twoje oczekiwania, bezpłatnie sprawdzimy Twoją zdolność kredytową i doradzimy w kwestiach technicznych oraz prawnych. Pamiętaj, że każdy przypadek jest inny i decyzja o zakupie mieszkania na rynku wtórnym powinna być dostosowana do Twoich indywidualnych potrzeb i preferencji.

 

Zakup mieszkania na rynku wtórnym może być świetnym rozwiązaniem dla osób, które cenią szybkość, dogodną lokalizację i unikatowy charakter mieszkań. Pamiętając jednak o potencjalnych wadach takiego wyboru, dokładnie przeanalizuj swoje oczekiwania oraz możliwości finansowe. W ten sposób będziesz mógł podjąć świadomą decyzję i cieszyć się wymarzonym mieszkaniem przez długie lata.

 

Przeczytaj również: Poradniki Czytaj więcej Czym jest stan deweloperski przy zakupie mieszkania? Przeczytaj również: Poradniki Czytaj więcej 10 kluczowych pytań do agenta nieruchomości przed podpisaniem umowy Przeczytaj również: Blog nieruchomości Czytaj więcej Jak stopy wpłyną na rynek nieruchomości? Przeczytaj również: Blog nieruchomości Czytaj więcej Rynek nieruchomości pod lupą: czy czeka nas rewolucja? [ANALIZA] Przeczytaj również: Poradniki Czytaj więcej Nie taka cena straszna, jak ją malują – czyli prawda o cenach ofertowych i transakcyjnych Przeczytaj również: Blog nieruchomości Czytaj więcej Czy warto teraz inwestować w nieruchomości? Przeczytaj również: Poradniki Czytaj więcej Malowanie ścian – 6 błędów, które większość popełnia. Przeczytaj również: Blog nieruchomości Czytaj więcej Odrzucili 10-agentów i spełnili marzenia! Poznaj szokujący sekret tej niezwykłej sprzedaży! Przeczytaj również: Blog nieruchomości Czytaj więcej Kto płaci agencji nieruchomości? Przeczytaj również: Poradniki Czytaj więcej 7 elementów skutecznej sprzedaży nieruchomości Przeczytaj również: Poradniki Czytaj więcej Zakup mieszkania na rynku wtórnym. Poznaj wady i zalety. Przeczytaj również: Poradniki Czytaj więcej Czym jest świadectwo charakterystyki energetycznej i dlaczego jest ważne przy sprzedaży nieruchomości? Przeczytaj również: Poradniki Czytaj więcej Czy warto kupić mieszkanie na wynajem? 8 wskazówek dla początkujących inwestorów. Przeczytaj również: Blog nieruchomości Czytaj więcej "Nie ma miejsca na półśrodki." Agent Kwartału odsłania kulisy swojego sukcesu! Przeczytaj wyjątkowy wywiad. Przeczytaj również: Blog nieruchomości Czytaj więcej Czy samodzielna sprzedaż nieruchomości się opłaca? Przeczytaj również: Blog nieruchomości Czytaj więcej Jak szybko sprzedają się mieszkania? Przeczytaj również: Poradniki Czytaj więcej Czy pośrednik nieruchomości jest jeszcze potrzebny? Przeczytaj również: Blog nieruchomości Czytaj więcej Pomocna dłoń czy pocałunek śmierci? Jak tanie kredyty wpłyną na rynek nieruchomości. [KOMENTARZ] Przeczytaj również: Blog nieruchomości Czytaj więcej Rynek nieruchomości w 2022: podsumowanie i prognoza na 2023 rok Przeczytaj również: Blog nieruchomości Czytaj więcej 6 błędów - jak sprzedać mieszkanie, aby nie stracić? Przeczytaj również: Blog nieruchomości Czytaj więcej Sprzedaż nieruchomości. Bezpośrednio czy z biurem? Przeczytaj również: Poradniki Czytaj więcej Home staging - czym jest i jak może pomóc w sprzedaży lub wynajmie nieruchomości? Przeczytaj również: Blog nieruchomości Czytaj więcej Orłowo - luksusowa dzielnica Gdyni. 8 powodów, by tam zamieszkać. cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper

Published by Łukasz Wydrowski on 26.03.2023

Posted Under "Poradniki"