Poradniki Czytaj więcej

Jak wybrać dobrego agenta nieruchomości?

Blog nieruchomości Czytaj więcej

"Nie ma miejsca na półśrodki." Agent Kwartału odsłania kulisy swojego sukcesu! Przeczytaj wyjątkowy wywiad.

Blog nieruchomości Czytaj więcej

Czy warto teraz inwestować w nieruchomości?

Poradniki Czytaj więcej

7 elementów skutecznej sprzedaży nieruchomości

Blog nieruchomości Czytaj więcej

Jak stopy wpłyną na rynek nieruchomości?

Poradniki Czytaj więcej

Czy pośrednik nieruchomości jest jeszcze potrzebny?

Blog nieruchomości Czytaj więcej

Rynek nieruchomości w 2022: podsumowanie i prognoza na 2023 rok

Poradniki Czytaj więcej

10 kluczowych pytań do agenta nieruchomości przed podpisaniem umowy

Blog nieruchomości Czytaj więcej

"Kredyt na start" do kosza? Rynek nieruchomości łapie oddech.

Poradniki Czytaj więcej

Czym jest świadectwo charakterystyki energetycznej i dlaczego jest ważne przy sprzedaży nieruchomości?

Blog nieruchomości Czytaj więcej

Orłowo - luksusowa dzielnica Gdyni. 8 powodów, by tam zamieszkać.

Poradniki Czytaj więcej

Nie taka cena straszna, jak ją malują – czyli prawda o cenach ofertowych i transakcyjnych

Poradniki Czytaj więcej

Home staging - czym jest i jak może pomóc w sprzedaży lub wynajmie nieruchomości?

Blog nieruchomości Czytaj więcej

Sprzedaż nieruchomości. Bezpośrednio czy z biurem?

Blog nieruchomości Czytaj więcej

Rynek nieruchomości pod lupą: czy czeka nas rewolucja? [ANALIZA]

Poradniki Czytaj więcej

Czym jest stan deweloperski przy zakupie mieszkania?

Blog nieruchomości Czytaj więcej

Czy samodzielna sprzedaż nieruchomości się opłaca?

Blog nieruchomości Czytaj więcej

Kto płaci agencji nieruchomości?

Poradniki Czytaj więcej

Zakup mieszkania na rynku wtórnym. Poznaj wady i zalety.

Poradniki Czytaj więcej

Malowanie ścian – 6 błędów, które większość popełnia.

Blog nieruchomości Czytaj więcej

Pomocna dłoń czy pocałunek śmierci? Jak tanie kredyty wpłyną na rynek nieruchomości. [KOMENTARZ]

Blog nieruchomości Czytaj więcej

Jak szybko sprzedają się mieszkania?

Poradniki Czytaj więcej

Czy warto kupić mieszkanie na wynajem? 8 wskazówek dla początkujących inwestorów.

Blog nieruchomości Czytaj więcej

6 błędów - jak sprzedać mieszkanie, aby nie stracić?

Blog nieruchomości Czytaj więcej

Odrzucili 10-agentów i spełnili marzenia! Poznaj szokujący sekret tej niezwykłej sprzedaży!

cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper

Nie taka cena straszna, jak ją malują – czyli prawda o cenach ofertowych i transakcyjnych

Prawda o cenach ofertowych i transakcyjnych

Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego ceny nieruchomości, które widzicie na portalach, a te za które faktycznie sprzedawane są mieszkania lub domy, różnią się jak niebo i ziemia? Jaka jest prawda o cenach ofertowych i transakcyjnych na rynku nieruchomości? Na te pytania postaram się odpowiedzieć dzisiaj, opierając się na moim doświadczeniu i obserwacjach rynku.

 

Spis treści:

1. Zrozumienie ceny ofertowej

2. Czym jest cena transakcyjna?

3. Dlaczego te dwie ceny są tak różne?

4. Podsumowanie

 

Zrozumienie ceny ofertowej

Początek naszej przygody z rynkiem nieruchomości zazwyczaj zaczyna się od przeglądania ogłoszeń, gdzie królują ceny ofertowe. Jest to kwota, którą sprzedający – może to być zarówno deweloper, jak i właściciel nieruchomości – przedstawia jako oczekiwaną cenę za daną nieruchomość. Widzimy ją w ogłoszeniach, na portalach internetowych i w materiałach marketingowych.

 

Cena ofertowa jest często wyższa niż wartość rynkowa nieruchomości. To jednak nie oznacza, że jest ona bezużyteczna. Wręcz przeciwnie, daje ona punkt odniesienia dla negocjacji cenowych. W praktyce oznacza to, że musimy być gotowi do negocjacji, aby uzyskać najlepszą możliwą cenę. Ale czy to koniec historii? Zdecydowanie nie.

 

 

Jak wygląda sprawa z ceną transakcyjną?

Cena transakcyjna to ta kwota, która rzeczywiście zmienia właściciela wraz z nieruchomością. To ostateczny wynik szeregów negocjacji, uwarunkowań rynkowych i realnej wartości danej nieruchomości, zwłaszcza jeśli transakcja została przeprowadzona na otwartym rynku, bez żadnych niewłaściwych nacisków lub manipulacji. Jak pewnie wielu z was doświadczyło na własnej skórze, ta cena jest z reguły niższa od tej widniejącej w ofercie. Z badań Narodowego Banku Polskiego wynika, że różnice te w niektórych miastach mogą wynosić nawet ponad 20%.

 

 

W tym miejscu zaczyna się pytanie: dlaczego te dwie ceny są tak różne?

Kiedy widzisz cenę ofertową, musisz zdawać sobie sprawę, że jest ona często zawyżona. Za każdym razem, gdy zastanawiamy się nad przyczynami takiego stanu rzeczy, musimy wrócić do źródła, czyli do motywacji sprzedającego. Dlaczego tak się dzieje? Cóż, właściciele nieruchomości często widzą w sprzedaży okazję do zgarnięcia jak największego zysku. Sprzedający, czy to deweloperzy, czy właściciele indywidualni, chcą zostawić sobie pewien margines na negocjacje. Na tym etapie powstaje pierwsza luka między ceną ofertową a przyszłą ceną transakcyjną.

 

Dodatkowo, wartościowanie nieruchomości to nie jest prosta sprawa. Często, szczególnie w przypadku sprzedających prywatnych, ta cena zawyżona jest wynikiem emocjonalnej więzi z nieruchomością. Jeżeli ktoś spędził w domu lub mieszkaniu wiele lat, a może samodzielnie przeprowadził gruntowny remont, trudno mu jest realistycznie ocenić wartość swojej nieruchomości.

 

Bez dostępu do rzetelnych danych, właściciele nieruchomości polegają na porównywaniu cen ofertowych innych nieruchomości na rynku, lub za bazę biorą opowieści o sukcesach sprzedażowych usłyszane od znajomych lub rodziny. A jak wiemy te  bywają, delikatnie mówiąc, przekolorowane. Właściciele potem takie przedstawione historie o, często gigantycznych, cenach sprzedaży odczytują jako sygnał, że „skoro Janek mógł to i oni mogą więcej zarobić”. Ale pamiętajmy, że ceny te są tylko życzeniami lub plotkami, a nie faktycznymi cenami sprzedaży. Porównywanie swojej oferty do innych to, mówiąc obrazowo, trochę jak próba ustalenia ceny samochodu na podstawie tego, ile inni życzą sobie za swoje auta na portalu z ogłoszeniami.

 

Na tej zasadzie łatwo popaść w pułapkę zawyżenia ceny, bo przecież wszyscy tak robią. Dostęp do realnych cen transakcyjnych mają głównie zawodowi pośrednicy, rzeczoznawcy, banki czy notariusze. Przeciętny sprzedawca nieruchomości nie ma łatwego dostępu do tych danych.

 

No i w końcu mamy do czynienia z niewiedzą. Wiele osób wkracza na rynek nieruchomości bez głębszej wiedzy na temat jego funkcjonowania, nie mając świadomości, jakie są realia rynkowe. Bez znajomości tych realiów, łatwo o popełnienie błędów, takich jak zawyżanie lub zaniżanie ceny ofertowej czy błędy negocjacyjne. W konsekwencji może się okazać, że w przypływie huraoptymizmu odrzucisz niepowtarzalną ofertę zakupu lub w desperacji zgodzisz się na sprzedaż grubo poniżej realnej wartości Twojej nieruchomości.

 

 

Prawda o cenach ofertowych i transakcyjnych

Podsumowując, cena ofertowa to kwota, którą sprzedający chciałby otrzymać za swoją nieruchomość, a cena transakcyjna to ostateczna kwota, którą kupujący płaci za nieruchomość.

 

Dane o cenach transakcyjnych są niezwykle cenne. Z jednej strony pokazują, ile faktycznie zapłacili poprzedni nabywcy, co pozwala na porównanie cen i ocenę, czy nieruchomość, którą zamierzamy kupić, jest warta swojej ceny. Z drugiej strony, jako sprzedawcy, mamy pewność, że ustalamy cenę, która jest konkurencyjna, ale nie za niska.

 

Żeby jednak nie malować sytuacji zbyt czarno, pamiętajcie, że te różnice są normalnym zjawiskiem na rynku nieruchomości. Wiedza na temat tego, dlaczego ceny ofertowe różnią się od cen transakcyjnych, pomoże Wam lepiej zrozumieć mechanizmy rynkowe, które nimi rządzą. Przede wszystkim, dajcie sobie czas na zrozumienie tych procesów i nie podejmujcie pochopnych decyzji.

 

Pamiętajcie, że specjaliści od nieruchomości to nie tylko sprzedawcy, ale przede wszystkim doradcy, którzy mogą pomóc Wam zrozumieć te i wiele innych zagadnień związanych z rynkiem nieruchomości. Dobra współpraca z nimi może zaowocować sprzedażą nieruchomości po cenie najbliższej realnej wartości na rynku, nie marnując cennego czasu na marzenia zasłyszane na kawie z sąsiadem.

 

 

Przeczytaj również: Blog nieruchomości Czytaj więcej Kto płaci agencji nieruchomości? Przeczytaj również: Blog nieruchomości Czytaj więcej Orłowo - luksusowa dzielnica Gdyni. 8 powodów, by tam zamieszkać. Przeczytaj również: Blog nieruchomości Czytaj więcej 6 błędów - jak sprzedać mieszkanie, aby nie stracić? Przeczytaj również: Blog nieruchomości Czytaj więcej Jak stopy wpłyną na rynek nieruchomości? Przeczytaj również: Blog nieruchomości Czytaj więcej "Nie ma miejsca na półśrodki." Agent Kwartału odsłania kulisy swojego sukcesu! Przeczytaj wyjątkowy wywiad. Przeczytaj również: Poradniki Czytaj więcej Czym jest świadectwo charakterystyki energetycznej i dlaczego jest ważne przy sprzedaży nieruchomości? Przeczytaj również: Poradniki Czytaj więcej Jak wybrać dobrego agenta nieruchomości? Przeczytaj również: Poradniki Czytaj więcej Czy pośrednik nieruchomości jest jeszcze potrzebny? Przeczytaj również: Poradniki Czytaj więcej 10 kluczowych pytań do agenta nieruchomości przed podpisaniem umowy Przeczytaj również: Poradniki Czytaj więcej Nie taka cena straszna, jak ją malują – czyli prawda o cenach ofertowych i transakcyjnych Przeczytaj również: Blog nieruchomości Czytaj więcej Pomocna dłoń czy pocałunek śmierci? Jak tanie kredyty wpłyną na rynek nieruchomości. [KOMENTARZ] Przeczytaj również: Blog nieruchomości Czytaj więcej Rynek nieruchomości w 2022: podsumowanie i prognoza na 2023 rok Przeczytaj również: Blog nieruchomości Czytaj więcej Czy warto teraz inwestować w nieruchomości? Przeczytaj również: Blog nieruchomości Czytaj więcej Jak szybko sprzedają się mieszkania? Przeczytaj również: Blog nieruchomości Czytaj więcej Czy samodzielna sprzedaż nieruchomości się opłaca? Przeczytaj również: Poradniki Czytaj więcej Malowanie ścian – 6 błędów, które większość popełnia. Przeczytaj również: Blog nieruchomości Czytaj więcej Rynek nieruchomości pod lupą: czy czeka nas rewolucja? [ANALIZA] Przeczytaj również: Poradniki Czytaj więcej Zakup mieszkania na rynku wtórnym. Poznaj wady i zalety. Przeczytaj również: Poradniki Czytaj więcej 7 elementów skutecznej sprzedaży nieruchomości Przeczytaj również: Poradniki Czytaj więcej Home staging - czym jest i jak może pomóc w sprzedaży lub wynajmie nieruchomości? Przeczytaj również: Poradniki Czytaj więcej Czym jest stan deweloperski przy zakupie mieszkania? Przeczytaj również: Blog nieruchomości Czytaj więcej "Kredyt na start" do kosza? Rynek nieruchomości łapie oddech. Przeczytaj również: Blog nieruchomości Czytaj więcej Sprzedaż nieruchomości. Bezpośrednio czy z biurem? Przeczytaj również: Poradniki Czytaj więcej Czy warto kupić mieszkanie na wynajem? 8 wskazówek dla początkujących inwestorów. Przeczytaj również: Blog nieruchomości Czytaj więcej Odrzucili 10-agentów i spełnili marzenia! Poznaj szokujący sekret tej niezwykłej sprzedaży! cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper

Published by Łukasz Wydrowski on 14.06.2023

Posted Under "Poradniki"