Blog nieruchomości Czytaj więcej

Czy samodzielna sprzedaż nieruchomości się opłaca?

Poradniki Czytaj więcej

Czym jest stan deweloperski przy zakupie mieszkania?

Poradniki Czytaj więcej

Czy warto kupić mieszkanie na wynajem? 8 wskazówek dla początkujących inwestorów.

Blog nieruchomości Czytaj więcej

Rynek nieruchomości w 2022: podsumowanie i prognoza na 2023 rok

Blog nieruchomości Czytaj więcej

Orłowo - luksusowa dzielnica Gdyni. 8 powodów, by tam zamieszkać.

Poradniki Czytaj więcej

10 kluczowych pytań do agenta nieruchomości przed podpisaniem umowy

Poradniki Czytaj więcej

Czy pośrednik nieruchomości jest jeszcze potrzebny?

Blog nieruchomości Czytaj więcej

Sprzedaż nieruchomości. Bezpośrednio czy z biurem?

Blog nieruchomości Czytaj więcej

Odrzucili 10-agentów i spełnili marzenia! Poznaj szokujący sekret tej niezwykłej sprzedaży!

Blog nieruchomości Czytaj więcej

Jak stopy wpłyną na rynek nieruchomości?

Blog nieruchomości Czytaj więcej

Kto płaci agencji nieruchomości?

Poradniki Czytaj więcej

7 elementów skutecznej sprzedaży nieruchomości

Blog nieruchomości Czytaj więcej

6 błędów - jak sprzedać mieszkanie, aby nie stracić?

Blog nieruchomości Czytaj więcej

Czy warto teraz inwestować w nieruchomości?

Poradniki Czytaj więcej

Czym jest świadectwo charakterystyki energetycznej i dlaczego jest ważne przy sprzedaży nieruchomości?

Poradniki Czytaj więcej

Nie taka cena straszna, jak ją malują – czyli prawda o cenach ofertowych i transakcyjnych

Blog nieruchomości Czytaj więcej

"Nie ma miejsca na półśrodki." Agent Kwartału odsłania kulisy swojego sukcesu! Przeczytaj wyjątkowy wywiad.

Blog nieruchomości Czytaj więcej

Pomocna dłoń czy pocałunek śmierci? Jak tanie kredyty wpłyną na rynek nieruchomości. [KOMENTARZ]

Blog nieruchomości Czytaj więcej

Jak szybko sprzedają się mieszkania?

Blog nieruchomości Czytaj więcej

Rynek nieruchomości pod lupą: czy czeka nas rewolucja? [ANALIZA]

Poradniki Czytaj więcej

Zakup mieszkania na rynku wtórnym. Poznaj wady i zalety.

Poradniki Czytaj więcej

Malowanie ścian – 6 błędów, które większość popełnia.

Poradniki Czytaj więcej

Home staging - czym jest i jak może pomóc w sprzedaży lub wynajmie nieruchomości?

cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper

Pomocna dłoń czy pocałunek śmierci? Jak tanie kredyty wpłyną na rynek nieruchomości. [KOMENTARZ]

Jak kredyty na 2% wpłyną na rynek nieruchomości

Projekt ustawy dla programu „Pierwsze Mieszkanie” został oficjalnie przyjęty przez rząd. Program ma się składać z dwóch części. Pierwszą jest „Bezpieczny kredyt 2%”, adresowany do osób poniżej 45 rż., które są już gotowe kupić swoje pierwsze mieszkanie, oraz Konto Mieszkaniowe – do tych, które planują dokonać tego w perspektywie następnych kilku lat. Program ma ruszyć 1 lipca br. Czy rynek nieruchomości czekają kolejne wzrosty cen?

 

Mimo trudnej sytuacji gospodarczej, klienci nadal sprzedają i kupują nieruchomości w Polsce. Chociaż nie wskazują na to dane BIK, zgodnie z którymi w lutym 2023 roku zanotowano jedną z najniższych w historii ilości nowych wniosków kredytowych (poniżej 20000), to na rynku wyraźnie czuć ożywienie. Wiele osób inwestuje swoje oszczędności w nieruchomości, widząc w nich długoterminowy potencjał dochodu z wynajmu i wzrostu wartości. Popularne stają się transakcje wiązane, w których osoby posiadające swoje mieszkania sprzedają je, aby nabyć kolejne.

 

Jak funkcjonuje obecnie rynek nieruchomości?

Rynek nieruchomości dzieli się na dwie kluczowe kategorie: popularną i premium. W segmencie popularnym w dzielnicach sypialnianych obecnie występuje duża podaż, a kupujący mogą swobodnie wybierać nieruchomości, które spełniają ich wymagania. To właśnie transakcje w tym segmencie statystycznie najczęściej są finansowane z kredytów hipotecznych. Jednakże dla nieruchomości premium podaż jest już znacznie mniejsza, co wymusza na kupujących podjęcie konkretnych decyzji i szybkie działanie, aby zdobyć wymarzoną nieruchomość. Dziś to zakupy gotówkowe stanowią paliwo napędowe dla całego rynku.

 

Założenia i limity programu Bezpieczny Kredyt 2%

Zgodnie z zapowiedzią Ministra Waldemara Budy w 2023r. nie ma być limitów ilościowych, czyli każdy kto będzie spełniał wymagania, taki kredyt otrzyma. Dopłata do rat będzie przysługiwała przez 10 lat, a kredyt będzie spłacany w formule stałych rat kapitałowych. Z programu skorzystać będą mogły osoby do 45 rż., dla których będzie to pierwsza nabywana nieruchomość. Maksymalna wysokość kredytu dla singla to 500 tys. zł, a w przypadku małżeństw lub rodziców z co najmniej jednym dzieckiem – 600 tys. zł. Wkład własny nie będzie mógł przekroczyć sumy 200.000zł.  Co za tym idzie maksymalna cena nieruchomości kwalifikującej się do programu to 800.000zł.

 

Gaszenie pożaru benzyną

Gdy niedawno internet zalały propozycje rządu i opozycji dotyczące tanich kredytów, które mają zachęcić ludzi do kupna swojego pierwszego mieszkania, wśród ekspertów zapanował niepokój. Pomysły takie jak kredyty 2% lub nawet 0% są bardzo kosztowne i mogą okazać się szkodliwe dla rynku nieruchomości. Są to bowiem kolejne populistyczne programy socjalne, których koszty poniosą wszyscy obywatele, a dodatkowo sztucznie regulują wolny rynek, który jest obecnie stabilny z zadowalającą podażą.

 

Trudno też zrozumieć chaos legislacyjny, który obecnie obserwujemy. Dopiero co rząd planował ograniczenie popytu poprzez wprowadzenie podatku od „nadmiarowych inwestycji nieruchomości”, by zaraz potem ogłosić program, który te inwestycje de facto wspiera poprzez stymulację popytu. Nic dziwnego, że w rankingach konkurencyjności, obejmujących również skomplikowanie systemów podatkowych, jesteśmy za takimi krajami jak Chile, Meksyk czy Kolumbia.

 

Ciężko nie odnieść wrażenia, że jest typowe gaszenie pożaru benzyną. W końcu to w dużej mierze z powodu nieodpowiedzialnych decyzji polityków w ostatnich latach (m.in przymusowe stopowanie gospodarki przy masowym dodruku pustego pieniądza) przywitaliśmy nowy rok z ponad 17% inflacją, a wielu młodych ludzi mierzy się ze sporymi problemami, aby zakupić dziś swoje pierwsze lokum. I celowo mówię tu o politykach, gdyż te działania miały ponadpartyjne poparcie.

 

Czy czeka nas fala podwyżek cen nieruchomości?

Wprowadzenie takich kredytów może doprowadzić do nagłej spirali cenowej. Wzrost popytu na nieruchomości w krótkim czasie spowoduje konieczność konkurowania przez kupujących o oferty poprzez licytowanie cen, co z kolei zmusi klientów do brania wyższych kredytów. W efekcie ceny nieruchomości mogą wzrosnąć o 10-20%, niwelując potencjalnie pozytywny efekt programu rządowego. Na tym skorzystają przede wszystkim banki, deweloperzy i inwestorzy. Ci ostatni już teraz zawierają większą liczbę rezerwacji i umów deweloperskich, co pozwoli im dochodowo odsprzedać nieruchomości w przyszłości. Deweloperzy z kolei z nadzieją patrzą na rządowy program, choć na razie podchodzą do niego ostrożnie nie zwiększając skokowo swojej oferty.

 

Lepszym rozwiązaniem niż sztuczne regulowanie rynku nieruchomości poprzez wprowadzenie tanich kredytów byłby inwestycyjny program państwa, skierowany na rozwój infrastruktury i budowę nowych mieszkań oraz modernizację tych istniejących. Taka inicjatywa mógłaby przyczynić się do zwiększenia podaży mieszkań na rynku, co w dłuższej perspektywie przyniosłoby stabilizację, a nawet obniżenie cen nieruchomości. Jednakże wymagałoby to systemowego spojrzenia na problemy, długofalowego planu realizacji i odrzucenia taniego populizmu na rzecz rzeczywistego dobra obywateli. Na to jednak nie ma co liczyć, szczególnie w roku wyborczym.

 

Przeczytaj również: Poradniki Czytaj więcej Czym jest świadectwo charakterystyki energetycznej i dlaczego jest ważne przy sprzedaży nieruchomości? Przeczytaj również: Poradniki Czytaj więcej Czy warto kupić mieszkanie na wynajem? 8 wskazówek dla początkujących inwestorów. Przeczytaj również: Blog nieruchomości Czytaj więcej "Nie ma miejsca na półśrodki." Agent Kwartału odsłania kulisy swojego sukcesu! Przeczytaj wyjątkowy wywiad. Przeczytaj również: Blog nieruchomości Czytaj więcej Orłowo - luksusowa dzielnica Gdyni. 8 powodów, by tam zamieszkać. Przeczytaj również: Poradniki Czytaj więcej Home staging - czym jest i jak może pomóc w sprzedaży lub wynajmie nieruchomości? Przeczytaj również: Blog nieruchomości Czytaj więcej Rynek nieruchomości w 2022: podsumowanie i prognoza na 2023 rok Przeczytaj również: Poradniki Czytaj więcej Nie taka cena straszna, jak ją malują – czyli prawda o cenach ofertowych i transakcyjnych Przeczytaj również: Blog nieruchomości Czytaj więcej Rynek nieruchomości pod lupą: czy czeka nas rewolucja? [ANALIZA] Przeczytaj również: Blog nieruchomości Czytaj więcej Jak szybko sprzedają się mieszkania? Przeczytaj również: Blog nieruchomości Czytaj więcej 6 błędów - jak sprzedać mieszkanie, aby nie stracić? Przeczytaj również: Poradniki Czytaj więcej Czy pośrednik nieruchomości jest jeszcze potrzebny? Przeczytaj również: Blog nieruchomości Czytaj więcej Kto płaci agencji nieruchomości? Przeczytaj również: Blog nieruchomości Czytaj więcej Czy warto teraz inwestować w nieruchomości? Przeczytaj również: Blog nieruchomości Czytaj więcej Jak stopy wpłyną na rynek nieruchomości? Przeczytaj również: Poradniki Czytaj więcej Czym jest stan deweloperski przy zakupie mieszkania? Przeczytaj również: Blog nieruchomości Czytaj więcej Czy samodzielna sprzedaż nieruchomości się opłaca? Przeczytaj również: Poradniki Czytaj więcej Malowanie ścian – 6 błędów, które większość popełnia. Przeczytaj również: Poradniki Czytaj więcej 10 kluczowych pytań do agenta nieruchomości przed podpisaniem umowy Przeczytaj również: Blog nieruchomości Czytaj więcej Pomocna dłoń czy pocałunek śmierci? Jak tanie kredyty wpłyną na rynek nieruchomości. [KOMENTARZ] Przeczytaj również: Blog nieruchomości Czytaj więcej Odrzucili 10-agentów i spełnili marzenia! Poznaj szokujący sekret tej niezwykłej sprzedaży! Przeczytaj również: Poradniki Czytaj więcej 7 elementów skutecznej sprzedaży nieruchomości Przeczytaj również: Poradniki Czytaj więcej Zakup mieszkania na rynku wtórnym. Poznaj wady i zalety. Przeczytaj również: Blog nieruchomości Czytaj więcej Sprzedaż nieruchomości. Bezpośrednio czy z biurem? cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper cdn_helper

 

Łukasz Wydrowski

autor

Published by Łukasz Wydrowski on 15.03.2023

Posted Under "Blog nieruchomości"